Türkiye’nin 3 Büyük Kentinde Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin 3 Büyük Kentinde Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Her bir yeri ayrı güzelliklere sahip olan Türkiye, bundan dolayı da dünyanın en önemli ve gezilmesi gereken ülkelerinden bir tanesi olarak biliniyor. Oldukça mükemmel doğal güzelliklerine bir de geçmişten günümüze ulaşmayı başaran tarihi güzellikleri de eklendiği zaman başta Türkiye’de yaşayan insanlar olmak üzere herkesin buradaki güzellikleri mutlaka görmesi gerekiyor. Aynı bölgede dahi birbirinden farklı kültürleri içerisinde barındırması ile ülke yılın her zamanı gezilmeye olanak tanıyor. Ülkemizde yer alan 3 büyük kent ise yalnızca yerli yabancı insanlar tarafından popüler olarak ön plana çıkmıyor. Aynı zamanda sahip oldukları güzellikler ile buralara gelecek olan insanların zamanlarını en iyi şekilde geçirmelerini de sağlamış oluyor.

Önemi Kaybolmayan Şehir Ankara

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara, birçok kişi için ağırlıklı olarak siyasi bir şehirdir. Ancak Ankara uçak bileti alarak buraya gelindiği zaman da görülebileceği üzere aslında burada gezilip görülebilecek pek çok farklı yer bulunuyor. Dolayısıyla Ankara’ya gelip zamanını en iyi şekilde geçirmek isteyenler şüphesiz ki burada aradıklarını bulmuş olacaklar.

Hacı Bayram Camii Ankara ziyaretlerinde pek çok kişinin ziyaret listelerinde kendine yer buluyor. 1427 – 1428 yılları arsında Mimar Mehmet Bey tarafından inşa edilen cami, aynı zamanda günümüze kadar gelmeyi başarmış olan en görkemli camiler arasında kendine yer buluyor. Caminin yan kısmında da Augustus Tapınağı bulunuyor. Bu tapınak MÖ 25 yılı sonrasında Frigya “tanrısı” diye adlandırdıkları Men adına yaptırılmıştır. Daha sonrasında ise 1930 yılında yapılan kazılar ile gün yüzüne çıkarılmıştır. 

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Türkiye’deki ilk oyuncak müzesidir. Burada yerli yabancı pek çok farklı oyuncak sergilenmektedir. Aynı zamanda ülkenin dört bir yanından getirilmiş olan ve arkeoloji müzelerinde bulunan antik oyuncakların kopyaları da ziyaretçilere sunulmaktadır.

İki Kıtanın Sultanı İstanbul

Konu Türkiye olduğu zaman özellikle de yabancıların akıllarına ilk olarak gelen yerlerin başında İstanbul bulunuyor. Bundan dolayı da hem ülke içinde hem de dışında İstanbul uçak bileti arayışına giren insanlar oldukça kolay bir şekilde istediği zaman için bilet bulabilirler.

İnsanların İstanbul uçak bileti alarak şehre geldikleri zaman ağırlıklı olarak ziyaret ettikleri yerlerin başında Topkapı Sarayı geliyor. İstanbul’un Fethi sonrasında inşa edilen saray, 400 yıl boyunca imparatorluğun idare edildiği bir merkez olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi olarak da bilinen Topkapı Sarayı, 300.000 metrekarelik bir alanda bulunup içerisinde gezilecek çok fazla alan yer almaktadır.

Sultanahmet Meydanı ise pek çok turistik gezi için başlangıç noktası. İstanbul uçak bileti alarak buraya gelen turist kafileleri, gezilerine buradaki güzellikleri inceleyerek başlıyorlar. Roma İmparatorluğu zamanında hipodrom olarak kullanılmış meydan o zamanlarda At Meydanı olarak bilinmekteymiş. Burada yalnızca Sultanahmet Camii yer almıyor. Aynı zamanda Alman Çeşmesi, Aya İrini Kilisesi, İbrahim Paşa Sarayı, Örme Dikilitaş, Obelisk ve Yılanlı Sütun gibi görülecek pek çok nokta da bulunuyor.

Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatorluğu zamanından kalma oldukça değerli bir yapı. İnşa edildiği dönemlerde halkın su ihtiyacı için kullanıldı. 70 metre genişliğe ve 140 metre uzunluğa sahip olan sarnıçta yer alan en gizemli eser ise Medusa Başı. Roma dönemine ait en önemli eserlerden biri olsa da buraya nasıl getirildiği hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

Dünyadaki en eski katedrallerden bir tanesi olan Ayasofya, 360 yılında Doğu Roma İmparatoru Konstantios tarafından inşa ettirilmiştir. 5. yüzyıl zamanında Hagia Sophia ismi verilmiş olan bu yapı, İstanbul fethedilmesi ile beraber ise Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürüldü.

Ziyaretçilerin İstanbul uçak bileti alarak şehri gezmeleri esnasında uğrak noktalarından bir diğeri ise Kapalı Çarşı. 550 yıldır sağlam şekilde varlığını sürdürmekte olan çarşı, inşa edilmesinden sonra bölgede var olan en önemli ticaret merkezi haline geldi. 45.000 metrekarelik alan içerisinde yer almasından dolayı da dünyanın en büyük alışveriş merkezleri arasında yer almayı başarıyor. Burada başta kuyumcular olmak üzere kilimler, halılar, kumaşlar ve baharatlar da bulunuyor.

Kız Kulesi ve Galata Kulesi ise İstanbul’un siluetini oluşturmakta olan iki yapı. Kız Kulesi’nin ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmiyor. Lakin kimi kaynaklara göre MÖ 341 senesinde inşa süreci başladığı tahmin ediliyor. Üsküdar ilçesindeki Salacak açıklarında yer alan bu yapı aynı zamanda şehrin en romantik yerlerinden bir tanesi. Galata Kulesi ise dünyadaki en eski kulelerden bir tanesi olma özelliğine sahip. Bizans İmparatoru Justinianos tarafından 500’lü yıllarda inşa edilmiştir. Kulenin en tepesine çıkılması ile beraber ziyaretçiler muhteşem bir İstanbul manzarası ile karşı karşıya kalıyor.

Eğlencenin Merkezi İzmir

Özellikle de havaların ısınmaya başlaması ile beraber İzmir uçak bileti alarak tatil planlaması yapan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Bunun en büyük nedeni ise şehrin kendine özgü dokusu ve canlılığı. Her bir bölgesinde ayrı keyiflerin yaşandığı İzmir’e gelindiği zaman ilk olarak uğranması gereken yerlerden biri Alsancak. Kordon’a bağlı bir yer olan Alsancak, aynı zamanda İzmir’in de merkezi olarak biliniyor. Sosyal hayat, eğlence ve alışverişi bir yerde görmek isteyenler burada aradıklarını en iyi şekilde bulabiliyor.

Hayatın stresini atmak ve enerji depolamak isteyenler ise İzmir uçak bileti aldıktan sonra rotalarını mutlaka Kordon Boyu’na çevirmeli. Özellikle de gün batımına yaklaşırken yalnızca buraya gelen turistler değil şehirde yaşayanlar da Kordon sahilde güzel manzaraya karşı zaman geçiriyorlar. 

Konak Meydanı’nda yer alan Saat Kulesi ise İzmir’in simgelerinden bir tanesi. 1901 senesinde Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı olmasından dolayı Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Oldukça etkileyici bir yapıya sahip olan kuledeki zarif taş işçiliği ise görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Geçmişi Roma dönemine kadar uzanmakta olan Kemeraltı, İzmirlilerin özel günleri için ihtiyaçlarını aldıkları oldukça popüler bir çarşı. Dolayısıyla İzmir uçak bileti alarak buraya gelecek olan ziyaretçiler, şehirlerine dönmeden önce buraya mutlaka uğramalı.

Dario Moreno, İtalyan Yahudi asıllı bir Türk. Sinema oyunculuğu yapmış olan Moreno aynı zamanda piyanist ve gitarist. İzmir’de yaşamış ve bu şehre karşı büyük bir tutku beslemiş olan Moreno’nun adı, Dario Moreno Sokağı ile ölümsüzleştirilmiş durumda. Sokakta aynı zamanda sanatçının yaşamış olduğu ev de bulunuyor. Sokakta aynı zamanda eski dönemlerde inşa edilmiş Rum evleri, birbirinden tatlı konseptlere sahip olan kafeler ve hediyelik eşya dükkanları da gelen misafirlerin İzmir uçak bileti alıp buraya geldikten sonra keyifli şekilde zaman geçirmelerini sağlıyor.

Konak Pier, dönemine ait Avrupa mimarisinin özelliklerini taşımakta olan bir yapı. 1890’da inşa edildiği zaman gümrük binası olarak kullanılmıştır. 2004 yılında ise geçirmiş olduğu restorasyon ile beraber ziyaretçilerin keyifli şekilde zamanlarını geçirebilecekleri bir yer haline getirilmiştir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir