Başkasının Telefonunu Casus Yazılım Kullanarak Takip Etmek Yasal Mı?

Başkasının Telefonunu Casus Yazılım Kullanarak Takip Etmek Yasal Mı?

Günümüzde her anımızda yanımızda olan mobil cihazlar ile artık her işlemi yapmamız mümkün olabiliyor. Dolayısıyla bir kişinin cep telefonu artık onun kişiliğini gösteren en önemli aksesuarı sayılabilir. Cep telefonlarımız bize ait bütün bilgilere erişim sağlayabiliyor. Dolayısıyla eğer bir kişinin cep telefonuna erişip orada yer alan tüm dosyalara bakarsanız ona dair bütün her şeyi öğrenebilirsiniz.

Elbette bu tip bir durum da pek çok kişinin aklına başka birinin cep telefonunu takip etme gibi bir istek doğuruyor. Aslında bu çok da mümkün bir şey. Cep telefon izleme programı adı verilen özel yazılımlar ile başka birinin cep telefonunu kolayca izleyebilirsiniz.

Ancak birinin cep telefonunu izlemek neredeyse onun evinden içeri girmek gibi bir şey. Bu yüzden işin yasal boyutunun ne olduğu akıllara gelen soru işaretlerinden biri.

Biz de bu yazımızda bu programların kısaca nasıl çalıştığından bahsederek işin yasal boyutunu ele alacağız. Dilerseniz başlayalım.

Cep Telefon İzleme Programı Nasıl Çalışır? 

Başka birinin telefonunu izleme imkânı sunan bu cep telefonu izleme programlarının çalışma mantığı zannettiğiniz gibi sadece bu yazılımın takip etmek istediğiniz kişinin telefonuna yüklenmesi değildir.

Bu programı takip etmek istediğiniz kişinin telefonuna yükledikten sonra ek olarak farklı ayarlar yapmanız gerekmektedir.

Bu ayarlar, casus program sisteminde açtığınız hesabınızı, takip etmek istediğiniz programa tanıtma aşamasıyla başlar. Sonrasında bir mobil cihazda yapılabilecek bu tip işlemlere dair üretilmiş olan ek koruma sistemlerini devre dışı bırakmanız gerekir.

Aslına bakılırsa bir telefona casus yazılım yüklemeniz sanıldığından çok daha zor bir işlemdir. Özetle bunu yapabilmeniz için takip etmek istediğiniz cihaza fiziki erişiminizin olması gerekmektedir.

Fiziki erişim olması demek takip etmek istediğiniz telefonun bütün güvenlik şifrelerini bilmek ve hatta bunları etkisiz hale getirmek anlamına gelir. Dolayısıyla böyle bir durum ya bir çocuğun cihazı için anne baba için ya da evlilikte eşler arasında mümkündür. Bu da bizi casus yazılımların en çok kullanıldığı iki alana getiriyor. Anne babaların çocuklarını takipleri veya aldattığını düşünen eşlerin birbirlerini takibi.

Anne Babaların Çocuklarını Takip Etmeleri 

Bilindiği üzere hukuken 18 yaşına gelmemiş her birey çocuk olarak tanımlanır ve çocukların hukuken tam fiil ehliyetleri yoktur. Çocukların davranışlarından doğal olarak sorumlu olan kişilerse veli sıfatıyla anne ve babalarıdır.

Velilik, çocuğun tüm davranışlarından sorumlu olmakla birlikte çocuğa bakma yükümlülüğü de getiren bir sorumluluktur.

Eğer bir veli, çocuğuna bakma yükümlülüğünü yerine getirmezse ve bundan kaynaklı olarak çocuğunun başına bir şey gelirse veli böylesi bir durumda sorumlu olacaktır.

Türk Medeni Kanunu’na göre çocukların velileriyle ilişkisi bu şekilde tesis edilmiştir.

Dolayısıyla kendi çocuğu üzerinde bu denli sorumluluk yükümlülüğü olan velilerin elbette ki çocuklarını koruyup kollama ödevlerini yerine getirebilmeleri için onlar yetişkin olana kadar bu programları kullanmaları da hukuken yanlış değildir ve herhangi bir yaptırımı yoktur.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, velinin 18 yaşına gelene kadar bu tip bir işlemi yapabiliyor olmasıdır. Eğer çocuk, 18 yaşını geçtikten sonra veli, casus yazılım kullanarak onu takip ederse kendi çocuğunun kişisel alanını ihlal etmiş demektir.

Evlilik Içerisinde Bir Eşin DIğerini Takip Etmesi 

Şimdi gelelim casus yazılımların en yoğun kullanıldığı ikinci kısma.

Eğer evlilik içerisinde bir eş diğerinin onu aldattığından şüpheleniyorsa bunu öğrenmek isteyecektir. Bunu öğrenmek isteyen eş, eşinin onu aldatıp aldatmadığını öğrenmek için her yola başvurabilir.

Ancak eşlerin evlilik birliği içerisinde her ne kadar birbirlerine sadakatle bağlı kalmak gibi bir ödevleri olmakla birlikte birbirlerinin kişisel alanlarına saygı duymak gibi bir ödevleri de vardır.

Bu nedenle bir eşin diğerini bu tip bir casus yazılımla her ne sebeple takip ederse etsin yaptığı hukuken yanlıştır.

Bir eşin diğerine güvenmeden ondan gizli olarak telefonuna bir casus yazılım yüklemesi, eş eğer onu aldatıyorsa bir nebze anlaşılabilir. Ancak böyle bir durumda bir de eşi onu aldatmıyor ve bu durum takip edilen eş tarafından anlaşılırsa, takip edilen eş için haklı bir boşanma gerekçesi ortaya çıkacaktır.

Dolayısıyla eşlerin birbirlerini bu tip cep telefon izleme programı kullanarak takip etmeleri illegal bir durumdur.

One thought on “Başkasının Telefonunu Casus Yazılım Kullanarak Takip Etmek Yasal Mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir