Hafta sonu gezilebilecek huzur dolu köyler

Hafta sonu gezilebilecek huzur dolu köyler

Türkiye’nin her bir şehrinde gezilecek, görülecek birçok köy mevcut. Ülkemizin köylerinin doğal güzellikleri ayrı bir huzur verirken tarihi özellikleri de keyifli bir gezinti fırsatı sunuyor. Bir hafta sonu kaçamağı yaparak ya da tatiliniz esnasında uğrayarak gezebileceğiniz bu doğa harikası köyleri mutlaka seyahat planlarınıza dahil etmelisiniz. 

Şirince

Türkiye’nin en ünlü köyü diyebiliriz Şirince için. Bu ünü de bizce fazlasıyla hak ediyor. İki katlı evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları kendinizi bambaşka bir yerde hissetmenizi sağlıyor. Lezzetleriyle çok meşhur olan köyün çarşısında satılan yöresel ürünlerden satın almak ise yerli yabancı tüm turistlerin Şirince’den ayrılırken atlamadıkları bir an.  Ege’ye özgü sakızlı Türk kahvesinden içmek ise tüm yorgunluğunuzu alıp götürecek. Sakız reçellerini de mutlaka denemelisiniz. Her mevsim gezilebilecek bir köy olsa da ilkbahar ve yaz aylarında Şirince sokaklarını turlamak çok keyifli. Ayrıca dünyanın en önemli antik kentlerinden olan Efes Antik Kenti de Şirince’ye çok yakın. Köyü gezmeye gittiğinde mutlaka antik kente de uğramanızı tavsiye ederiz. 

Birgi

Ege Bölgesi, deniziyle ve tatil beldeleriyle adından söz ettirdiği kadar köyleriyle de meşhur. En şirin köylerinden biri ise İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı olan Birgi. Bu köyde Osmanlı kültürüne ait birçok iz bulabilirsiniz. Huzur dolu bir yürüyüşe çıktığınız göreceğiniz konakların renkleri ve evlerdeki ahşap işçiliğinin güzelliği insanı şaşırtıyor. Köyde bulunan ulu çınarlar ve kestane ağaçları yüzlerce yıldır ayakta. Bu nedenle de ülkemizin en güzel korunan köylerinden biri diyebiliriz. Ulucami, Karaoğlu Camii, Derviş Ağa Camii gibi tarihi eserler ve konaklar mutlaka görülmeli. 

cumalıkızık
Cumalıkızık

Cumalıkızık

Türkiye’nin en güzel köylerinden bir diğeri ise Bursa / Cumalıkızık. Geçmişte civar köylerde yaşayanların cuma namazı için bu köye gelmesi nedeniyle bu adı aldığı tahmin ediliyor. Osmanlı döneminden kalan köy tam da bu döneme geri dönmüş hissi yaratıyor gezerken. Köyün geleneksel mimariyle yapılmış evlerinde hala yaşayan insanlar bile var. Köy kahvaltısı yaparak ve köyün yerlilerinin el emeği yaptığı yerel ürünleri alarak köy atmosferini en güzel şekilde deneyimleyebilirsiniz. Özellikle çevre illerden gitmesi çok kolay olduğu için müdavimi olup her hafta sonu gidebilirsiniz. Biz otobüs yolculuğuyla kısa sürede ulaşabiliyoruz. Otobüs biletlerimizi de Enuygun.com’dan sorun yaşamadan alıyoruz. 

Kilitbahir

Çanakkale Zaferi’nin en önemli noktalarından biri olan Kilitbahir, tarihle iç içe bir köy. Her sokağının, her köşesinin taşında ve toprağında destanların izlerini görebilirsiniz. Bu köyü gezerken hem üzülecek hem de gururlanacaksınız. Şehitlerimizin yaptığı fedakarlıkları hatırlayıp onlara tekrar tekrar minnet duyacaksınız. Köyün boğaz manzarası da oldukça güzel. Çanakkale Boğazı’nın en dar noktalarından birine konumlanmış bu köyde Namazgah Tabyaları’nı mutlaka ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Gelibolu’ya da mutlaka uğramanızı öneririz. 

Kayaköy

Osmanlı Devleti yıllarında Rumların yaşadığı Kayaköy, görmenizi önerdiğimiz köylerden. Mübadele sonrası boşaltıldığı için bugün tamamen bir müze gibi ziyaretçilerini bekliyor. Yerli ve yabancı birçok turist köyde eski evler arasında dolaşırken yıllar önce burada yaşayanların izlerine tanık oluyor. Bu köyde gece turları da düzenleniyor ve daha önce hiç yaşamadığınız bir tatil deneyimi için bu gece turlarını mutlaka denemelisiniz. 

Adatepe

Oksijen dolu Kaz Dağları’nın eteklerindeki Adatepe, yemyeşil doğası ve benzersiz ortamıyla size tüm hayatınızı unutturabilir. Bu köy Türkiye’de havanın en temiz olduğu yerlerden biri. Burayı gezerken insan tüm hayatını geride bırakıp bu köye yerleşmek istiyor gerçekten. Birçok insan da bu hayali gerçekleştirip buraya göç ediyor zaten. Adatepe’yi gezip gördükten sonra Yeşilyurt Köyü’nü de gezmelisiniz. 

Yanıklar Köyü

Dedik ya tatilleriniz esnasında da uğrayabileceğiniz köyler var diye, işte Yanıklar Köyü’ne böyle gidebilirsiniz. Fethiye ve çevresinde tatil yapacaksanız, Yanıklar Köyü’nü mutlaka rotanıza ekleyin. Fethiye’den yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olan bu köy narenciye bahçeleriyle dolu. Mis gibi narenciye kokuları arasında manzaraya hayran kalacaksınız. Ayrıca denizi de çok güzel. 

Kaleköy

Antalya’ya bağlı Kaleköy, doğanın içinde huzurlu anlar yaşarken denizden ve güneşten uzaklaşmak istemeyenlerin tercih edebileceği bir köy. Köyde tarihi antik kalıntıları görüp kültür turu yapabileceğiniz gibi doğa yürüyüşlerini de çıkabilirsiniz. Yeşil ve mavinin bir arada olduğu köyde sanki bir kartpostalın içine girmiş gibi hissedeceksiniz. 

Uçhisar

Güzel atlar ülkesi Kapadokya’da birbirinden güzel birçok köy var. Hatta bu köyler artık belde olmuş durumdalar. Uçhisar da belde olan köylerden biri. Kapadokya’yı panoramik olarak görebileceğiniz Uçhisar Kalesi’nden manzarayı mutlaka izlemelisiniz. Kaleye özellikle gün batarken çıkarsanız göreceğiniz manzara çok daha unutulmaz bir hal alıyor. Eğer Kapadokya planlarınız varsa ama Göreme, Ürgüp ya da Avanos ağırlıklı bir gezi hazırladıysanız Uçhisar’ı da planlarınıza eklemelisiniz. 

Camili Köyü

Karadeniz Bölgesi, tüm yeşillikleriyle zaten bir cennet. Bir de burada köy hayatını görmek isterseniz Camili Köyü’nü tercih etmelisiniz. Bu köy UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezervi olarak seçilmiş. Köyün yemyeşil doğasının yanı sıra tarihi camisi ve içindeki işlemeleri göz alıcı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir