Otobüsle Seyahat Ederken Bilinmesi Gerekenler

Otobüsle Seyahat Ederken Bilinmesi Gerekenler

Seyahat etmeyi alışkanlık haline getiren herkes mutlaka hayatlarının belirli dönemlerinde şehirlerarası otobüsleri tercih edebiliyor. Çünkü uçaklarda yer bulmak her zaman mümkün olmuyor. Son yıllarda otobüsle seyahat etmenin de, sağladığı konfor açısından uçaktan çok bir farkı olmadığını görebiliyoruz. Pek çok otobüste müzik dinleme, film dizi izleme, cep telefonunu şarj etme gibi imkânlar günümüzde mevcut durumda. Sadece yolculuk açısından geçirilen zaman daha uzun sürebiliyor. Ancak zamandan tasarruf etmek isteyenler için de çoğu otobüs firması Express seferler düzenliyor. Sadece saatlerini gözetmek ve ona uygun bilet almak gerekiyor. Otobüsle seyahat ederken de, tıpkı uçak yolculuğundaki gibi bilmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Dilerseniz önemli noktaları ele almaya başlayabiliriz.

Emniyet Kemeri Takmak!

Emniyet kemeri takmak şahsi aracınızda olduğu kadar, uzun otobüs yolculuklarında da önem taşıyor. Emniyet kemerleri sizi seyahatlerde korumak amaçlı üretiliyor ve kontrol noktalarında denetleniyor. Kanunlar kapsamında otobüs yolculuklarında emniyet kemeri takmak zorunlu tutuluyor. Meydana gelebilecek herhangi bir kaza ya da sarsıntı anında, otobüs içinde veya dışında savrulmanızı engellenmesi ya da oluşabilecek ciddi yaralanmaların önlenebilmesi adına yolculuk sürenizin başından sonuna kadar emniyet kemeri takmanız gerekiyor.

Bagaj Taşıma Kuralları

Otobüs yolculuğunu bazı noktalarda uçakların önüne geçiren en büyük etken şüphesiz bagaj taşıma konusunda sağladığı esneklik oluyor. Memleketinden dönerken çuvalla sebze taşıyan ya da şehir dışında okuyan çocuklarına yiyecek kolisi taşıyan kişiler genellikle otobüsleri tercih ediyor. Kanunlar kapsamında Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre her yolcunun bagaj taşıma kapasitesi 30 kg. ile sınırlı tutuluyor. Sadece 30 kg. üstündeki bagajlar için ek ücret talep ediliyor.

Evcil Hayvanlar İçin Otobüsler Elverişli Değil!

Şehirlerarası otobüsler ne yazık ki evcil hayvan taşıması için uygun değildir. Sadece evcil hayvanlarıyla birlikte seyahat etmek isteyenler, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde belirtildiği üzere hayvanlarını özel kafeslerinde ve bagaj içerisinde ayrılmış özel bölümlerde taşıyabilirler. Bir de uyutulan hayvanlar, eşya saklanabilmesi adına tasarlanan bagaj bölümlerinde seyahat edebilse de, bu bölümler hava akışı dolayısıyla konforsuz bulunduğundan pek tavsiye edilmiyor.

Rahat Giysiler Tercih Edin!

Yolculuğunuz için otobüs bilet fiyatları konusunda inceleme yaparken, seyahatinizin verimli geçebilmesi adına rahat giysiler tercih etmeyi de unutmayın! Seyahatte dar ve terleten giysilerden kaçının. Kış aylarında giyebileceğiniz tek kazağın hava soğuk olmasına karşın, özellikle uzun yolculuklarda sizi bunaltabilir. Yaz aylarında da sadece tişört giyerek çıktığınız bir yolculuk, klima dolayısıyla sizi hasta edebilir. Pamuklu bir tişört üzerine çok kalın olmayan hırka ve altına da geniş pantolon giymek yolculuğun oldukça rahat geçmesine olanak tanıyacaktır.

Uzun Yolculuklarda Yanıma Ne Alabilirim?

Ucuz otobüs bileti araması yaptınız ve Bilet.com ayrıcalığı ile rezervasyonunuzu gerçekleştirdiniz. “Uzun yolculukta yanıma ne alabilirim?” Diye soruyorsanız, boyun yastığı, ince battaniye veya hırka almanızın sizin için elverişli olacağını vurgulayabiliriz. Ayrıca gece kitap okuyabilmeniz adına, yanınızda minik bir fenerde bulundurabilirsiniz. Geceleri sesten ve ışıktan rahatsız olmamanız için kulak tıkacı ve göz bandı almanızı da önerebiliriz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir