Ucuz uçak bileti bulmanın püf noktaları

Ucuz uçak bileti bulmanın püf noktaları


Uçakla seyahat etmek en hızlı, rahat ve konforlu seçenek. Buna kimsenin itirazı yok ancak özellikle yolculuk ederken bütçemizi de düşünerek harcamalarımızı dikkatli yapmak zorundayız. Uçak bileti alırken aynı zamanda ekonomi de yapabili ve yolculuk masraflarımızı azaltaibliriz. Bu öneriler sayesinde çok daha ucuza uçak bileti bulabilir ve seyahat ederken de ekonomi yapabilirsiniz.

stockvault-sky-and-clouds-from-airplane131129

Biletinizi erken alın

Uçak bileti alırken en çok dikkat etmeniz gereken şey biletinizi mümkünb olduğunda erken satın almaktır. Uçaklarda fiyatlar otobüs ve tren gibi alternatiflere kıyasla yer durumuna bağlı olarak belirlenir ve biletini ilk alanlar çok daha uygun fiyatlardan yararlanabilir. Eğer seyahat edeceğiniz tarihler az çok belliyse biletinizi önceden almak size ekonomik olarak ciddi kazanç sağlar. Çünkü en düşük fiyatlı promosyon kategorisinde bulunan koltuklar aylar öncesinden satışa sunulur ve kısa sürede tükenir. Özellikle yılbaşı, bayramlar ve resmi tatiller öncesinde seyahat etmeyi planlıyorsanız, biletinizi birkaç hafta hatta mümkünse birkaç ay öncesinden alın.

Nerden bilet alacağım diye düşünüyorsanız biletbayi.com güzel bir alternatif olabilir.

Charter uçuşlardan yararlanın

Özellikle yaz mevsiminde veya yılbaşı gibi tatil dönemlerinde Avrupa’dan ülkemize gelen turistleri taşıyan uçaklar dönüşte daha boş olur ve dolayısıyla fiyatları da daha düşüktür. Bu uçuşlara ”charter uçuş” adı verilir ve boş kalan koltuklar sayesinde çok daha uygun fiyatlara yolculuk yapabilirsiniz. Bu uçuşlardan yararlanmak için Avrupa ülkelerinde tatil olan Noel, yeni yıl gibi dönemlerde biletinizi alabilirsiniz. Özellikle yurt dışına seyahat etmeyi planlıyorsanız, bu uçuşlardan normalden çok daha uygun fiyata hatta belki de yarı fiyatına yararlanabilirsiniz.

1449857509_plane-o

Yakın havalimanlarını aratın

Bir yere uçmadan önce genellikle sadece o şehre uçak bileti araması yaparız. Ancak yakında bulunan farklı havalimanlarını değerlendirmek aklımıza gelmez. Oysa yakınlarda bulunan diğer şehirlere de arama yaparak çok daha uygun fiyata bilet bulmak mümkün. Örneğin İstanbul Atatürk Havalimanı’na alternatif olarak Sabiha Gökçen, Antalya Havalimanı’na alternatif olaraksa Alanya Gazipaşa veya Dalaman Havalimanı’nı değerlendirmek mümkün. Üstelik İstanbul’da Anadolu Yakası veya Alanya, Fethiye gibi yerlere bu sayede daha kolay ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve promosyonlara dikkat

Havayollları yıl içinde farklı dönemlerde çeşitli kampanyalar düzenler. Bunları takip ederek ve bültenlere kayıt olarak promosyonlu ve kampanyalı fiyatlarla biletinizi alabilirsiniz.

Alternatif tarihlere bakın

Eğer düğün, bayram veya maç gibi belirli tarihlerde gerçekleşen bir özel gün veya organizasyon için seyahat etmiyorsanız, tarihlerde biraz daha esnek olmak size önemli miktarda kazanç sağlayabilir. Örneğin yılbaşından bir gün önce gideceğiniz şehre uçak biletleri çok pahalı olabilir. Ancak tarihi bir gün önce veya sonrasına alma şansınız varsa, çok daha düşük fiyata yolculuk edebilir ve önemli miktarda ekonomi yapabilirsiniz.

Mil programlarına katılın

Günümüzde hemen her havayolunun puan veya mil programı var. Bunlara üye olarak her uçuşta mil biriktirebilir ve sonraki uçuşlarınızda bu milleri uçak bileti almak için kullanabilirsiniz. Mil biriktirmek ve sonra bedava uçak bileti almak için bir yöntem de mil biriktiren kredi kartı kullanmak. Yine günümüzde hemen her bankanın mil biriktiren bir kredi kartı var. Bunları karşılaştırarak kendinize en uygun kredi kartını alabilir ve sonrasında biriktirdiğiniz millerle kolayca yolculuk yapabilirsiniz. Bu konuda seçim yaparken en çok uçtuğunuz havayolu veya en sık kullandığınız bankayı tercih etmeye dikkat edin. Böylece çok daha hızlı bir şekilde mil biriktirebilir ve bedava uçak bileti alabilirsiniz.

Mutlaka uçak bileti karşılaştırması yapın

Uçak bileti fiyatları, döneme, kampanyalara, uçaklardaki doluluğa ve servis ücretlerine göre değişiklik gösterebileceği için tüm havayolu sayfalarını tek tek gezerek fiyat araştırmak zaman alan ve zahmetli bir işlem olacaktır. Bunu tek sayfada toplayan uçak bileti fiyat karşılaştırma siteleri mevcut. Bunlara girip uçak bileti aratarak en uygun fiyatları bulabilirsiniz. 

Direkt uçuşları seçin

Özellikle yurt dışı uçuşlarda aktarmalı uçuş seçenekleri çok daha fazladır. Ancak bu konuda istisnalar olsa da genellikle direkt uçuşların maliyeti ve dolayısıyla fiyatı daha uygundur. Uçak biletinizi alırken direkt seferleri tercih ederek çok daha uygun fiyata biletinizi alabilirsiniz. Ayrıca direkt uçuşlarla aktarmada yaşanabilecek olası gecikmelerin ve zaman kaybının da önüne geçebilirsiniz.

Gidiş-dönüş alın

Eğer dönüş tarihiniz belliyse gidiş ve dönüş uçuşunu tek seferde almak size hem zaman kazandıracak hem de ekonomi yapmanızı sağlayacaktır. Çünkü hizmet bedeli gibi giderleri tek seferde ödeyerek farklı uçuşlar için fazladan ödeme yapmanıza gerek kalmayacak.

Mobil uygulamaları kullanın

Uçak bileti alırken birçoğumuz hata yapmaktan korktuğumuz için veya farklı nedenlerle masaüstü bilgisayarları tercih ederiz. Ancak bu alışkanlık bize daha pahalı bilet olarak geri dönebilir. Çünkü bilet almak için bilgisayar başına geçene dek uygun fiyatlı biletler başkaları tarafından alınmış olabilir. Oysa mobil uygulamalar sayesinde biletinizi hızla ve kolayca alabilirsiniz. Enuygun gibi mobil uygulamalar akıllı telefonunuzla nerede olursanız olun dilediğiniz an en uygun seferleri saniyeler içinde karşılaştırma ve satın alma olanağı veriyor.

Son koltukları kaçırmayın

Uçak bileti almadan önce seferleri karşılaştırken bazı seferlerin yanında koltuk işareti görürsünüz. İşte bunlar o fiyat kategorisinde kalan son koltuklardır ve bunları gördüğünüzde eğer o tarih ve saatte uçacaksanız acele etmenizde yarar var. Çünkü birkaç dakika sonra aynı koltuğu çok daha yüksek fiyata almak zorunda kalabilirsiniz. Biletinizi Enuygun gibi karşılaştırma platformlarından alıyorsanız, bu fiyat kategorisinde son kalan yerleri koltuk işareti ile görebilirsiniz.

Gün seçimine dikkat edin

Uygun fiyata seyahat etmek için dikkat etmeniz gereken bir detay da yolculuk edeceğiniz gün sçeimi. Birçok kişi tatil günlerinde seyahat etmeyi tercih ettiği için genellikle hafta sonu biletleri daha pahalı olur. Eğer çok önemli bir işiniz yoksa veya tam zamanlı bir işte çalışmıyorsanız hafta içi uçuşlarını tercih etmenizde fayfa var. Özellikle Salı ve Perşembe günü uçuşları Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşen uçuşlara kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır. Uçacağınız tarihte esnek olabilirseniz en iyisi tüm hafta hatta ay içinde genel bir arama yaparak en uygun fiyatı bulmaya çalışmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir