Çatalca’da harika bir yer: Antikköy – [video]

Çatalca’da harika bir yer: Antikköy – [video]

İki hafta önce bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine havanın da şansımıza güneşli olmasını fırsat bilerek Çatalca’daki Antikköy 2 tesisine gitmiştik. Vaktiyle Beylikdüzü’nde otururken Çatalca’da ne var ne yok şöyle bir bakalım demiş, yol iz bilmediğimiz için, sadece bir tur atıp dönmüştük. O zamandan beri araç muayene istasyonu dışında Çatalca’nın adı cümle içinde hiç geçmemişti 🙂 Şimdi ise ikinciye gitmek için fırsat kolladık diyebiliriz. Çok şükür o fırsat da karşımıza çıktı, kış ortasında çok güzel ve güneşli bir haftasonu gününde yine kendimizi Antikköy’e attık.

Gidiş

Antikköy Çatalca’nın Doktor Çeşmesi Mevkii’nde bulunuyor. Mahmutbey-Çatalca arası 37 km. Tem’den giderken Çatalca çıkışını kaçırmamaya dikkat edin. İlk seferinde Silivri’den döndüğümüzü söylersek inşallah çok gülmezsiniz :). Tesis Çatalca merkezinden 3 km içeride kalıyor. Aşağıda haritasına da yer verdik. Kolayca bulabilirsiniz.

Gitmek isteyenler için konum bilgisi:

İlk gittiğimizde de hava güneşli idi ama Çatalca’ya girerken hafif bir kar başlamıştı. Kışın kupkuru ağaçlar yol manzarası için çok hoş olmasa da sakin sakin yağan hafif bir kar işin bütün rengini değiştirip yolu daha bir keyifli hale getirmişti. Bu seferki gidişimizde şansımıza hava o kadar güneşli idi ki arabada montları çıkarmak zorunda kaldık.

Bizim gittiğimiz yer aslında Antikköy-2 diye geçiyor (1.si kapanmış). Burası 84 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş, içinde hayvanat bahçesi, kafeterya, mangal alanları ve restoran olan büyük bir tesis.

Daha kapıdan girer girmez hayvanlar bütün dikkatimizi dağıttı 🙂 Belgrad ormanında “Geyik Üretim Tesisi” yanından onlarca kez geçmişken bir tanecik geyik görememiştik. Burada ise bir sürü geyik, ceylan vardı. Sadece onlar da değil, atlar, midilliler, eşekler, lamalar! Lama bile vardı yahu 🙂

Kahvaltı Vakti

İlk ziyaretimizde hayvanları görür görmez büyük bir heyecanla onları izlemeye gitmiştik. Şimdi ise karnımız zil çaldığından kahvaltı yapmak için hemen açık büfeye koştuk. Haftasonları hem restoran kısmında hem de yukarıdaki kafeterya kısmında açık büfe hizmeti veriliyor. Havanın güzel olmasından dolayı restoran çok yoğundu. Biz de kafeteryadaki açık büfeye gittik. Burada rahat rahat kahvaltımızı yaptık. Cem Yılmaz’ın açık büfe taktiklerini uygulamadık ama yine de harika bir kahvaltı yaptık. Çayı masamıza termosla getirmeleri ayrıca hoşumuza gitti. Kahvaltı dediğin çaysız olmaz 😉

antik köy antik köy antik köy kahvaltı

Önceki gelişimizde hava soğuk olduğundan kafeteryanın (ve restoranın) ortasındaki kocaman sobalar çok makbule geçmişti. Her yer sıcacıktı. O nedenle buraya gelmek için sadece güzel havaları değil, bilhassa karlı havaları da değerlendirebilirsiniz. Aslında lapa lapa kar yağan bir gün yine gelmek lazım..

Kahvaltımızı yapınca, kafeteryanın otantik mekanını iyice  inceleme fırsatı bulduk. Hemen her köşede eski ahşap kasalı radyolar vardı. Hepsi de birbirinden farklıydı. Bu kadar radyoyu nerde bulmuşlar hayret ettik. Ayrıca eskinin gaz lambasına benzer içinde ampul bulunan lambalar da çok güzeldi. Mekanın tasarımı çok hoşumuza gitti.

IMG_6421 antik köy

 

 

 

 

 

 

Sıra Hayvanlarda!

Kahvaltıdan sonra sıra hayvanları dolaşmaya geldi. Karnımız doyduğu için rahat rahat vakit geçirebildik.  Hemen tesisin girişindeki onlarca tavus kuşunun olduğu alandan başladık. Şansımıza iki tanesi kuyruklarını açtı. Tavuslardan başka değişik kuşlar vardı, herhangi bir yerde yazmadığı için cinslerini pek bilemedik. Tavuskuşu kadar büyük olmasa da kırmızı ve altın rengiyle onlar kadar alıcı olan başka bir kuş daha vardı. Bilhassa o çok ilgimizi çekti. Cinsini bilenler yorum yazarlarsa seviniriz.

antik köy

Şahika Hanım da ben de, ilk geyik, ilk ceylan ve ilk lamayı Antikköy’de gördük. Tükürür diye lamadan çekindik ama geyikler, ceylanlar o kadar hoşumuza gitti ki, dakikalarca başlarından ayrılamadık. Hepsi insana alışmış, parmaklıklara kadar yanaşıp burunlarını, ağızlarını uzatıyorlar. Yiyecek vermek yasak olsa da müşteriler birşeyler uzatıyorlar. Biz ıslak burunlarını sevmekle yetindik. Aslında tel örgüler olmasa ceylanların boyunlarına sarılıp buzağı gibi sevesimiz vardı.

antik köy

antik köy antik köy

antik köy

Antikköy’ün arazisi çok geniş. Kış olduğundan bahçedeki oturma kısımları kaldırılmış. Buraya ilk bahar ve yazın da mutlaka gidilmeli. Bahçenin içerisine serpiştirilmiş masalar ve bu kocaman arazi piknik-mangal için ideal bir yer. Bahçenin orta kısmında devekuşları bulunuyordu. Kimisi siyah, kimisi beyaz 4-5 tane devekuşu gördük. Boyunlarını tellerin üzerinden uzatabildikleri için çok fazla yaklaşıp gagalanmayı göze alamadık.

antik köy antik köy

Tesisde tavus kuşlarından başka onlarca güvercin de var. İri yapılı ve kuyrukları açık bir şekilde olduklarından bunları bir çeşit tavuk sandık. Yaklaşınca güvercin olduklarını anladık. Bembeyaz yahut siyah beyaz bir sürü güvercin.. Aslında bir kaç tane de hindi vardı ama “gulugulugulu” yapınca koroya eşlik edecek kadar çok değillerdi. Tavuskuşları ile beraber bulunuyorlardı. Bir de hindiye benzer başka hayvanlar gördük. Sesleri dehşet bir şekilde kapı gıcırtısını andırıyordu. Yanlarında beş dakika durmak sabır ister 🙂

Tesiste pek çok at ve midilli vardı. Bunlar için ahırların dışında iki ayrı alan oluşturulmuş. Görevlilerin gözetiminde yetişkinler de çocuklar da atlara binip bu alanlar içerisinde tur atabiliyorlar. İlk geldiğimizde bakıcısının tur attırdığı paçalı, siyah bir at görmüştük. Kar yağarken tırıs tırıs gitmesi çok hoşumuza gitmişti.. Yazının sonunda paylaştığımız videoda bu atı da görebilirsiniz.

Tesisin alt kısmında da etrafı çitle çevrili küçük bir alanda kara bir eşek vardı. Bağlı değildi ama can sıkıntısından boynunu çitlere sürtüp arasıra anırıyordu. Önce yaklaşmaya çekindim ama sonra sevebildim. Battaniye gibi kalın bir dokusu vardı 🙂 Çok sevimli bir karakaçandı.

antik köy

Antikköy’de ne kadar dolaşırsak dolaşalım her yerde küçük ahşap bir bina ve etrafında masalar, sandalyeler bulunuyor. Yazın demek ki buralarda da müşteriler ağırlanıyor. Ayrıca çocuklar için park, oyun alanları da var.

Ve sıra geldi restorana…

Burada geçen gelişimizi anlatmak istiyorum, çünkü o zaman yemek yemeğe gelmiştik.. Bu gelişimizde ise kahvaltıdan sonra hayvanları dolaşıp ayrıldık. Şimdi flashback zamanı 🙂

Yemek Vakti!

…..

Hem üşüyüp hem de acıkınca Şahika Hanım keşkek kokuları duymaya başladı. Keşkek Balıkesir yöresinde meşhur, buğdaydan yapılma bir düğün yemeği. Burda da yapıldığını öğrenmiştik. Restoranın hemen girişinde kocaman tencerelerde pişiriliyordu. Yanında da yine aynı büyüklükte bir tencerede kuzu kavurma yapılıyordu. Bu tesisin en önemli iki yemeği bunlarmış. Kuzu kavurma ve tereyağlı keşkek.

IMG_8582

IMG_8595

Daha fazla oyalanmadan içeriye girdik. Hava soğuk olmasına rağmen içerisi epey kalabalıktı. Restoran bölümü çok büyüktü. Ortada kaide üzerinde şömine gibi büyük bir odun ateşi, ayrıca etrafta da bir iki tane iri sobalar vardı.

antik köy

Antikköy’de çeşit çeşit etler hazırlanıyor. Dana antrikot, kuzu ciğer, kuzu fileto, tavuk şiş, kül bastı, satır köfte vs. Aldığınız etleri ocak başlarında kendiniz pişirebiliyorsunuz ama bu işlerden anlamam diyorsanız tesis elemanları da hazırlayıp size getirebiliyor.

antik köy antik köyantik köy

Biz etlere başlamadan önce aklımızı meşgul eden keşkeki sipariş verdik. Söylemesi ayıp terayağlı keşkek çok güzeldi. Etler pişene kadar bizi oyaladı 🙂 Rejim insanı olmamıza rağmen ocak ayındaki doğum günü patlaması nedeniyle esneyen kuralları biraz daha gevşetip tabakları sıyırdık. Restoran şefi Özlem Hanım karınca gibi ordan oraya koştururken masamızda bilgisayar, elimizde fotoğraf makinesi ve diğer oyuncaklarla hal-i pür melalimize bakarak sağolsun bizimle ilgilendi. Biz de merak ettiklerimizi sorduk. Restoranın en meşhurlarından sütlü tahinli kemalpaşa tatlısından son kalan iki taneyi bize ikram etti. Aslında vlog çekimimize Özlem Hanım’la yaptığımız küçük sohbeti de katmak istemiştik ama kayıt aldığımız kameralardan birini acemisi olduğumuz için iyi ayarlayamamışız. O nedenle o kısmı videoda kullanamadık.

Ateşin başında tatlımızı yeyip çaylarımızı da içince iyice mayışmadan eve dönelim dedik…

antik köy

Flashback’den çıkanlara tekrar merhaba.. Fakat yazımız da burada sonlanıyor zaten.. Uzun lafın kısası; Antikköy yazın da, kışın da gelebileceğiniz, hem zengin çeşitleriyle rahat rahat kahvaltı yapabileceğiniz, hem de leziz yemekleriyle güzel bir akşam geçirebileceğiniz, içerisinde onlarca farklı hayvanı dokunma mesafesinde ziyaret edebileceğiniz çok güzel bir mekan. Tavsiye ederiz 🙂

2 thoughts on “Çatalca’da harika bir yer: Antikköy – [video]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir