Yıldız Teknik Üniversitesi Orta Bahçe’de bayram sonrası buluşması

Yıldız Teknik Üniversitesi Orta Bahçe’de bayram sonrası buluşması

Nihayet Ramazan’ın ikinci yarısı ve bayramı kapsayan 18 günlük kapanma sona erdi ve ülke olarak kendimizi sokağa attık. Bir kaç gün sonra Gönen’e gideceğimiz için önce İstanbul’daki annemizle geçmiş bayram tebriğimizi yapalım dedik.

Kahvaltı bile yapmadan çocukları arabaya doluşturup annemizi aldık ve işyerimizin olduğu YTÜ Yıldız Kampüsü’ne gittik. Eskiden Davutpaşa kışlası olan bu büyük ve güzel arazide harika bir orta bahçe var. Osmanlı kışlası olan tarihi U şekilli binanın ortasında kalan bu devasa alan yemyeşil çimenleri, çiçekli ve pek çoğu meyveli ağaçları ile sabahtan akşama kadar içinden çıkmak istemeyeceğiniz güzel bir bahçe.

İkizleri daha önce de buraya sık sık getiriyorduk. Korona yüzünden ziyaretlerimiz iki yıldır çok azaldı tabi. Hele bu uzun kapanma süresinden sonra çocuklar ve bizim için büyük nimet oldu bu bahçe. Biz vardıktan bir kaç saat sonra kuzenlerimiz de geldi. Onların da biri bizimkilerden büyük, biri de küçük olmak üzere iki oğlu vardı. Dört minik bazan gülerek bazan ağlayarak ortamın tadını çıkardılar.

İkizler yeni yeni alışmaya başladıkları kaykaylarını (scooter) pek paylaşmak istemedi. Biri kaykayı diğer çocuklardan kaçırayım derken maalesef üstüne düştü. Kaykayın direksiyon kısmını tutan sivri bir yeri varmış. Maalesef göz kapağına denk geldi burayı yaraladı. Çok kanamadı ancak yarım santim genişliğinde biraz çukur bir görüntü oluşunca korktuk ve aile dostumuz olan bir çocuk doktoruna fotoğrafını gönderdik. Sabunlu suyla yıkayıp buz koymamızı tavsiye etti. Güzelce orayı sabunlu suyla temizleyip biraz buz tuttuk. Çok tutturmuyor tabi çocuklar. Neyse ki şişme ya da morarma olmadı. Aradan bir gün geçince yarası baya toparladı. Herhangi bir ağrısı da yok çok şükür. İnşallah bir iki güne iyileşir. Böyle kazalardan korunmak için kask, dizlik gibi ekipmanlar kullanmak lazım. Bahçeye gelmeden hanımla bunu konuşuyorduk ve maalesef başımıza geldi. İnşallah en kısa zamanda tedarik edeceğiz. Gönen’de bu kaykayları rahatça kullanmalarını istiyoruz.

Davutpaşa Kampüsü’nün tek bahçesi burası değil. Bütün bir tepe kampüse ait ve içerisinde pek çok yeşil ve ormanlık alan var. Hatta bu arazinin bir kısmı şu an Millet Bahçesi olarak yapılandırılıyor.

Orta Bahçe’ye geri dönecek olursak; burası pek çok reklam filmine ve diziye de sahne olmuş bir mekan aslında. İçerisindeki uzun bisiklet yolları, üzerinde yürünmesi serbest olan çim alanlar güzelce vakit geçirip spor yapma imkanı sunuyor. Çok yaşlısından pek gencine kadar bir çok ağaç var. Küçük kamelyalar ve tek tük piknik masaları da var ancak tabi ki bahçede ateş yakılmıyor. Davutpaşa Kampüsü’nde mangal için özel başka alanlar vardı, hala var mı bilemiyorum çünkü Millet Parkı yapılan alanların içerisinde kaldı sanırım. Belki farklı bir düzenleme yapmışlardır.

YTÜ Davutpaşa Kampüsü’ne girebilmek şu an için herkese açık değil. Biz YTÜ Teknopark çalışanı olduğumuz için girebiliyoruz. Teknopark’ta bir firmayla görüşüp CV bırakmak için giriş yapabilirsiniz. Haziran ayından sonra kampüsteki bütün otoparklar ücretli olacak. Ziyaret etmeyi düşünüyorsanız aklınızda olsun. Millet Parkı tamamlanıp halka açılınca girişler daha sorunsuz olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir