Medeniyetler Şehri İstanbul

Medeniyetler Şehri İstanbul

Kurulduğu günden şimdiye kadar İstanbul, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bulunduğu coğrafi konum açısından çok önemli bir yere sahiptir. Her yıl milyonlarca turist ağırlayan İstanbul, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ziyaretçilerini hayran bırakmayı başarmıştır. Gelen pek çok kişi bu şehirde unutulmaz anılar biriktirerek ayrılıyor. Dünya´nın neresinde yaşarsanız yaşayın İstanbul uçak bileti alarak bu bölgedeki güzellikleri yerine görebilirsiniz. Özellikle birçok dine hitap eden yapıların bulunması her dinden ve her milletten insanın bu şehirde buluşmasına ortam hazırlıyor. Her yıl çok yoğun bir turist akınına uğrayan İstanbul, son dönemlerde açılan havaalanı ve yapılan ulaşım düzenlemeleri ile ziyaretçilerine mümkün olduğunca iyi bir hizmet vermektedir. İstanbul Havaalanı ile her yıl milyonlarca insan İstanbul’u hatta Türkiye’yi ziyaret etme fırsatı yakalamaktadır. Havaalanı ve şehir merkezi arasında kurulan bağlantı, sizin şehir merkezine yapacağınız yolculuğu oldukça kolaylaştıracaktır. Ülkemizde henüz İstanbul´u görmemiş çok sayıda vatandaşımız vardır. Eğer seyahat planlamalarınız arasında İstanbul yoksa hemen ekleyin derim. Şehir de yaşayacağınız anlar sizin için tarifsiz bir anı olacaktır. İleri bir tarihte planladığınız İstanbul seyahati için şimdiden alacağınız İstanbul uçak bileti, hem planınızın somutlaşmasında hem de bileti erkenden aldığınız için maddi olarak daha karlı olma şansınızı artıracaktır. Seyahat öncesin de İstanbul´da ziyaret edeceğiniz yerler hakkında genel bir okuma yapmanız gezinizi daha kolay bir hale getirebilir. Özellikle yurtdışından gelen ziyaretçilerin rehber eşliğinde şehri gezmesi, anlatılanların ve gezilen yerlerin daha kalıcı olmasını sağlamaktadır. Eğer böyle bir imkânınız varsa sizinde bir rehber tutmanız şehri tanımanızı kolaylaştıracaktır. Her sene pek çok farklı organizasyonlara ev sahipliği yapan İstanbul, bu özelliğiyle Dünya´da önemli bir reklam yapmıştır. Belli başlı spor organizasyonlarına ev sahipliği yapması şehre farklı ülkelerden insanların gelmesine de vesile olmuştur.

İstanbul´da Gezip Görebileceğiniz Yerler

İstanbul hemen her anlamda mükemmel bir konuma sahiptir. Geçmişte Doğu Roma ve Osmanlı gibi devletlere başkentlik yapması bu şehrin tarihi dokusunu derinden etkilemiştir. Birçok savaşa şahitlik eden İstanbul çok defa kuşatılmıştır. Şehrin zaman içerisinde yangınlar ve depremler yaşaması sonucu dönem dönem bazı yapıların revize edildiği görülmektedir. İstanbul´un uzun bir geçmişi olması dolayısı ile şehir birçok anlamda günümüze kadar gelişerek gelmiştir. Sadece turizm anlamında değil; sağlık, eğitim, sanat gibi alanlarda ülkemizin önde gelen şehridir. Dönemin önde gelen mimarlarının İstanbul´da önemli eserler inşa etmiş olması ve bu eserlerin günümüze kadar gelmesi şehre ayrı bir güzellik katmıştır. Daha önce İstanbul´a hiç gelmediyseniz yapacağınız şey çok basit. Önce yakın bir tarihte boş olacağınız zamanı ayarlamaya çalışın daha sonra ise bu tarihe ait uçak bileti bakmaya başlayın. Uçak bileti aldıktan sonra gerisi kendiliğinden halloluyor. Önce şehir hakkında merak ettiklerinizi not alın daha sonra gitmeyi ve görmeyi istediğiniz yerleri araştırın. Yapacağınız bu araştırmalar şehre gittikten sonra size büyük katkı sağlayacaktır. Tatilinizin süresi ne kadar uzun olursa şehri tanımanız da o derece artar. Mümkün olduğunca merkezi bir konumda konaklamanız, şehrin belli başlı noktalarını ziyaret etmenize yardımcı olacaktır. Uçaktan iner inmez yapmanız gereken ilk şeylerden birisi de şehrin ulaşım haritasına sahip olmak olacaktır. Şehir hakkında ne kadar çok şey bilirseniz tatiliniz de aynı derecede güzelleşecektir. İstanbul´da özellikle bilinen belli başlı mekânlar ziyaretçileri tarafından oldukça yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. İstanbul´un popüler olan yapıları genelde tarihi açıdan önemli yapılar olduğu için şehri ziyaret eden insanların yoğun bir şekilde ilgisini çekmeyi başarmışlardır.

· Ayasofya
· Topkapı Sarayı
· Sultanahmet Camii
· Yerebatan Sarnıcı
· Kapalı Çarşı
· Galata Kulesi
· Kız Kulesi
· Taksim Meydanı
· Dolmabahçe Sarayı
· Aya İrini Kilisesi
· Yıldız Sarayı
· Anadolu Hisarı
· Fatih Camii
· Pierre Loti Tepesi

Saydığım mekânlar saymadıklarımın yanında hiçbir şey diyebilirim. O kadar çok gezilecek, görülecek yer var ki sayfalarca sadece İstanbul´da ki mekânları yazabilirim. İstanbul özellikle sahip olduğu meşhur camilerle bilinmektedir: Sultanahmet Camii, Eyüp Sultan Camii, Süleymaniye Camii, Fatih Camii ve daha pek çok camiye ev sahipliği yapmaktadır. Hangi ülkede yaşarsanız yaşayın İstanbul uçak bileti alarak çok kısa bir sürede yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Alacağınız uçak bileti dönüş tarihiniz belliyse gidiş dönüş olması sizin için daha doğru bir karar olacaktır. Dillere destan şehir İstanbul´u görmek için bir an önce plan yap ve yola koyul. Bekleyerek hiçbir yere varamazsınız haydi, harekete geçme vakti.

Sıradaki Rotamız İzmir

İzmir ilk dönemlerden günümüze kadar önemli bir şehir konumunda olmayı başarmıştır. Önemli limanı ve gelişmiş şehir planlaması ile her yıl milyonlarca misafir ağırlamaktadır. Genel olarak yaz aylarında daha kalabalık bir nüfusa sahip olması, turizm açısından önemli bir özellik taşımasından kaynaklanmaktadır. Şehre özellikle son dönemlerde yapılan yatırımlarla yurtiçi ve yurtdışı çok sayıda turist gelmiştir. İzmir´in böyle bir özelliğe sahip olması yaz aylarında farklı şehirlerden işçi göçü almasına ve ekonomik anlamda gelişmiş bir şehir olmasına neden olmuştur. İzmir´e gittiğinizde dikkatinizi en çok çeken şeylerden biri kendilerine has bir mutfağının ve kültürünün olması olacaktır. Yaz aylarında ilçelerine yoğun bir nüfusun görülmesi, bölge halkının ekonomik gelirlerinin yükselmesine büyük katkı sağlamıştır. İzmir merkezinde bulunan havaalanı ile ilçeleri arasındaki ulaşım oldukça gelişmiştir. Geç saatlere kadar ilçelerine olan otobüs seferleri, yolcuların mağdur olmaması için son derece önemli bir durumdur. İzmir gibi büyük bir şehre gidiyorsanız tabii ki bu şehre gitmeden önce, şehir hakkında bilgi sahibi olmanız adına okumalar yapmanızda fayda var.

· Çeşme
· Alaçatı
· Urla
· Kordon
· Foça
· Seferihisar
· Bergama
· Şirince Köyü
· Selçuk
· Sığacık

Gibi pek çok gidebileceğiniz güzergâh vardır. Yapmanız gereken şey çok basit. Zamanınız doğrultusunda bir plan yapın ve o şekilde bir rota oluşturun. İzmir de doğal güzellikleriyle popüler o kadar güzel mekân var ki gidince bir daha ayrılmak istemeyeceğinize emin olabilirsiniz. İzmir uçak bileti alarak saydığım birçok yere gidip harika zaman geçirebilirsiniz. Gidiş tarihiniz belli değil ama gideceğiniz kesinse tarihi şimdiden belirlemekte fayda var. Alacağınız İzmir uçak bileti ile tatil havasına girebilirsiniz. Uçak bileti alarak hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de konforlu bir seyahat gerçekleştirmiş olursunuz. Takip edeceğiniz birçok havayolu şirketinin gerçekleştireceği kampanyayı takip edebilir ve bu doğrultuda alacağınız biletin uygun bir fiyata gelmesini sağlayabilirsiniz. Tatile çıkmadan önce tatil alışverişinizi yapmanızda fayda var. Eksiklerinizi ve ihtiyaçlarınızı temin ederek turizm bölgelerindeki pahallı fiyatlara maruz kalmamış olursunuz. Ekonomik anlamda kısıtlı bir bütçeniz bile olsa çadırınız ve bisikletinizle Ege turu yapabilirsiniz. Böyle bir şey yapacak ilk kişi siz olmayacaksınız. Her yıl yüzlerce belki de binlerce öğrenci sırtında çantası altında bisikleti ile denize doğru pedal çeviriyor. Siz istedikten sonra her şeyin olması mümkündür. Gideceğiniz yerleri mümkün olduğunca arkadaşınız veya sevdiğiniz biriyle ziyaret etmeniz ikiniz içinde özel bir tatil olacaktır. Gittiğiniz mekânlarda bolca fotoğraf çekinmeyi ve hatıra kalması adına hediyelik eşyalar almayı ihmal etmeyin. Yapacağınız her aktivite daha sonra konuşacağınız güzel sohbetler anlamına gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir