Kastamonu’da 1 gün

Kastamonu’da 1 gün

Daha bekleyen gezi yazılarımız var ama, ben Ramazan’ın içinde 1 günlüğüne gittiğimiz Kastamonu gezimizi yazmak istiyorum. Nasıl bir maceracı olduğumuzu görün diye 🙂

Ramazan’ın 19. günü, Kastamonu’dan gelen arkadaşlarımız evlerine Kastamonu’ya dönerken, haydi diyoruz biz de gelelim. 1 gün kalır, ertesi gün uçakla İstanbul’a döneriz. Kastamonu’da Ramazan nasıl onu da görmüş oluruz..

Haftasonu da İstanbul’da maceralara atılmışız. Beykoz’da iftar, Eyüp’te sahur yapmışız..

Öğle  vakti yola çıkıyoruz.. Yolda iftar yapacağız. Yanımıza bir şeyler almışız.

İlk Mola Kocaeli’de..

Bu maceraya atılmamıza sebep olan Gezentigil Hasan’ın üniversite arkadaşlarıdır. Buraya yazıyorum, bu ekiple daha ne maceralar olur kim bilir 🙂

Ekibin Kocaeli’deki üyesi Koray’ın evinde hem mola veriyoruz hem onları görmüş oluyoruz. Derince ilçesinde oturuyorlar ve her gittiğimizde oranın sakinliğine hayran kalıyoruz.. Bu da başka bir yazı konusu. Daha yolumuz uzun..

Nefis bir gün batımı ve iftar yaklaştı..

İftar vakti gelirken, Bolu dağından geçiyoruz.. En yakınımızda Highway Outlet alışveriş merkezi var. Orada durup iftarımızı yapıyoruz. Mola vermek için güzel bir yer. Hem yanımızda götürdüklerimizle (söylemesi ayıp sarma bile var 🙂 ) hem de oradan aldığımız şeylerle (tavuk sote, çiğköfte, patates kızartması) iftarımızı yapıyoruz.

Ilgaz’ı da aştık mı tamamdır

Ilgazdan Kastamonu’ya geçmeyi planlıyor şöfor arkadaşımız, hava oldukça serin. Saat de geçenin 2’si olmuş. Sahura eve yetişebilecek miyiz telaşı. Çok şükür eve varıyoruz. Hemen sahur hazırlığı ve dinlenmek için herkes odalarına çekiliyor. Ertesi gün Kastamonu turu bizi bekler..

Kastamonu

Yakupağa Külliyesinde bir tatlı huzur

Kastamonu’ya tepeden bakan bir yer, Yakupağa Camii ve külliyesi. Camiinin bahçesinde oturmak için yerler var. Temmuz ayında olmamıza rağmen serin serin esiyor. Dediklerine göre Kastamonu’da yazlar böyle geçermiş. Çok sıcak olmazmış. Havası da Ilgaz’dan gelen esintilerle çok temiz. Külliyenin bahçesinde ders çalışanlar bile var. Tüm günü orada geçirebilir insan.

Ama biz geçiremiyoruz, gitmemiz gereken bir çok yer var.

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli hazretlerini de ziyaret ediyoruz.. Bahçesindeki zemzem suyu olduğuna dair kanıtların olduğu sudan (asa suyu) içemiyoruz. Onu da başka zamana saklıyoruz.

Kastamonu

Kastamonu

Kastamonu için “altında Veliler, üstünde deliler” yaşar deniyor. Yaşayanlar deli midir bilmem ama altında bir sürü evliya var. Sahabeden bir zâtı da dolaşıp yavaş yavaş gezimizi noktalamaya başlıyoruz. Akşama saat kulesine çıkacağız.

Gerçek Kastamonu Pazarı

Ev sahibemiz Gamze ile birlikte pazara uğruyoruz. İstanbul’da oldukça meşhur olan Kastamonu pazarı burası. Tazecik meyve sebzeler. Değişik olarak düğün böreği görüyorum. Düğünlerde ikram edilen bir çeşit yağlı börek. Oruçlu olduğumuzdan hepsinden canımız çekiyor. İncir alıyoruz, tazecik domatesler. Tabii ki bir de Kastamonu ekmeği.

İftarı beklemeye koyuluyoruz..

KastamonuKastamonuKastamonu

Geceleri Saat Kulesi bir başka

Kastamonu’ya tepeden bakan başka güzel bir yer de saat kulesi. Karşısında kaleyi, nefis bir Kastamonu manzarasını ve Yakupağa Külliyesini görüyor. Temmuz’un 7’si olmasına rağmen üşüdüğümü itiraf etmeliyim..

Saat 12’yi vurduğunda saatin defalarca çalması ve orada çekirdek çitlemek ayrıca güzel

Son olarak Tadım dondurmadan dondurmalarımızı alıp, şehir turu atıp eve dönüyoruz. Sabah 08.00 ‘da uçağımız var.

Böylece 1 günlüğüne veda ettiğimiz İstanbul’a geri dönüyoruz.

Sizin de böyle dostlarınız varsa, 1 günlük kaçamaklar yapabilirsiniz 🙂

Aşağıdaki videoda gezimizde ara ara çektiklerimiz var:

kastamonu

Panaromik Kastamonu manzarası.

4 thoughts on “Kastamonu’da 1 gün

  1. Canim benim yaaa sizin gozunuzden butalari okumak cok iyi geldi tadim dondurmadan veliker delilere igneden iolige yazmissin memleketimizi insallah tekrarinda agitlamak nasib olur..

  2. öğrencilik yıllarımın en güzel zamanlarıydı. sizin kaleminizden bunları okumak beni çok duygulandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir