Kaş ve Ölüdeniz

Kaş ve Ölüdeniz

Bir önceki yazımızda Dalyan’da kaldığımızdan bahsetmiştik. Bu yüzden Kaş bize yani Dalyan’a 162 km uzaklıktaydı. Haritada da görüldüğü üzere Ölüdeniz’de yolumuzun üzerindeydi. Ona da uğramadan geçmedik tabii. Ama dönüşte, akşamüzeri..

dalyan-kas

Dalyan’da kahvaltımızı sağlam yapıp erkenden yola çıktık ve iki buçuk saat gibi bir zamanda Kaş’a vardık. Henüz anlatmaya fırsat bulamadık ama önceki yazılarda kısaca değindiğimiz üzere başlı başına bir yazı olacak kadar yorucu bir seyahatle gecenin bir saatinde Dalyan’a varmıştık. Kendi arabamızı kullanmak her zaman keyifli olsa da keşke www.saleduck.com.tr‘den bulduğumuz indirim  kuponuyla uçak bileti alıp seyahati hem daha ucuza hem de daha az zahmetli bir hale getirseydik diye düşünmeden edemedik.

Antalya yolu manzarası harika olmakla beraber iki şerit üzerinden gidiş gelişli olması biraz tedirgin etti tabi. Kaş’a varmadan önce geçtiğimiz yolun hemen altındaki Kaputaş plajı denizin güzelliğini gözlerimizin önüne serdi.

Kaş tatili

Kaş’ı anlatmaya sadece fotoğraflar bile yeter aslında.. Her yer pembe begonvillerle ve limon ağaçları ile dolu.

Kaş Kaş tatili Kaş tatili

Merkezdeki Kral Mezarı (Lahit)

Çarşıya girmeden önce bu lahit sizi karşılıyor. M.Ö. 4yy’dan kalma bu kral mezarı şehrin tam ortasında olduğu için dikkat çekiyor. Mezar bu kadar eski olunca hakkında pek bir bilgi de olmuyor haliyle.. Hangi krala ait olduğu vb. gibi. Likya medeniyetinden kalma olduğunu düşünüp çarşıyı gezmeye devam ediyoruz.

kaş kral mezarıKaş tatili Kaş tatili

Olmazsa olmaz! Hediyelikler!

Tatilin vazgeçilmezi hediyelikler.. Kaş’ta her yerde gözünüze hediyelik bir şeyler çarpıyor. Sabunlar, magnetler, ayraçlar.. Bizim dikkatimizi bu seramikler çekti. Fotoğraf çekmenin yasak olduğunu sonradan öğrendiğim dükkandan bu kareyi çekebilmişim 🙂 Seramiklerin hepsi el yapımı, özenle yapılmış şeyler.. Fiyatları 30tl’den başlıyor, 120’e kadar çıkıyor..

Kaş tatili Kaş tatili IMG_3152 Kaş tatili Kaş tatili Kaş tatili Kaş tatili Kaş tatili

Eğer Antalya taraflarındaysanız Kaş’ı mutlaka görmelisiniz. Bize 1 gün yetti. Ama siz orada kalabilir, atmosferin tadını çıkarabilirsiniz..

Gezentigiller olarak “durağan” bir tatil anlayışımız olmadığından Kaş’da 2-3 saat geçirdikten sonra geceye kalmadan dönmeyi hatta Ölüdeniz’i de bu arada görmeyi planlamıştık. Kaş’dan çıkmadan önce yükseklerde görünen bir bayrak direğinin oraya kadar gidelim, Kaş’ı bir de tepeden görelim istedik. Oraya içerlerden tırmanacağımızı sanarken meğer Antalya’ya devam eden yolun üzerindeymiş. Buradan harika bir manzarayla Kaş’ı seyredip Ölüdeniz’e doğru yola koyulduk.

Kaş

Ölüdeniz

Aslında Ölüdeniz için fazla vaktimiz kalmadı, sahile doğru inmeye başladığımızda akşam olmasına bir saatten az kalmıştı. Arabayı park edecek yer bulmak için kasabanın içinden devam edince biletle girilen Milli Park’a rastladık. Bu seferlik orayı es geçip geri dönüp içerilere park ettik. Çok olmasa da hava kararmaya yüz tuttuğundan plaj nerdeyse boştu. Zaten fotoğraf çekmek için en iyi plaj boş plaj değil midir 🙂

Antalya ve Fethiye taraflarındaysanız mutlaka görmeniz gereken bir yer Ölüdeniz. İsminin ölüdeniz olmasının sebebi, diğer denizlere oranlar daha durgun, adeta bir göl gibi olmasından dolayıdır.

Kumsalın hemen kenarındaki restoranlar, palmiye ağaçları ve bol bol göreceğiniz alışık olmadığınız simalar size yabancı bir memleketteymiş hissi veriyor. Çarşının içlerine doğru gittikçe daha yerli bir hava esiyor.

Neler yapabilirsiniz?

Ölüdeniz’e geldiğinizde yapabileceğiniz bir sürü aktivite var.

1. Ölüdeniz Milli Parkına Giriş

Ölüdeniz’e gittiğinizde normal sahilin dışında bir de milli parkın içinde plaj var. Girişte sizi bir kapı karşılıyor. Giriş ücreti 22tl. Burada denize girebilirsiniz.

2. Yamaç Paraşütü

Oraya gittiğinizde tepenizden aşağı doğru süzülen yamaç paraşütçülerini göreceksiniz. Tabii canınız çekecek siz de yapmak isteyeceksiniz..

3. Kelebekler Vadisine Gidiş

Kelebekler vadisine Ölüdeniz’den gemilerle gidildiğini biliyor muydunuz? Şimdi öğrenmiş oldunuz:) Oraya gittiğinizde teknelerle kelebekler vadisine geçiş yapabilirsiniz. Ama uyarayım, adında kelebek olmasına rağmen kelebekli bir yer değilmiş..

4. Tekne Turu

Gemilerle tura çıkabilirsiniz. Aya Nikola Adası, Gemile Koyu, Karacaören, 12 ada ve Göcek turları yapabileceğiniz turlar arasında.

5. Su altı dalışı

Ölüdeniz Belcekız’da bulunan dalış acentaları ile günübirlik ve haftalık turlar düzenlemektedirler. Bu turlarla dalış sertifikaları almak mümkündür. (Kaynak: wikipedia)

Biz ölüdeniz’e gittiğimizde bu saydıklarımı yapmadık. Mis gibi çakıl taşlı kumsalında oturup yamaç paraşütü yapanları izledik. Bir dahaki gidişimizde yamaç paraşütü ve 12 adalar turu yapmak niyetindeyiz.

ölüdeniz tatili ölüdeniz tatili ölüdeniz ölüdeniz tatili ölüdeniz tatili ölüdeniz tatili

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir